Yeşil etiketli M.Yanturalı Sucukları ile Yanturalı Vedatbey sucukları aynı ürünler mi?

Evet, M.Yanturalı yani Mehmet Yanturalı babamız olmaktadır. 2018 yılında babamız vefat ettiğinde adımız önce Vedatbey sucukları, daha sonra Yanturalı Vedatbey sucukları olarak devam etmektedir.

Sucukları Nasıl Kargo Yapıyorsunuz? Kargoda bozulma yaşar mı?

Satışa hazır durumdaki sucuklarımızı paketleyip kargoya teslim ediyoruz. Doğal fermentasyon ile üretildiğinden ürünlerimiz hassastır. Ancak aşırı ısıya ve oksijensiz ortama maruz kalmadığı sürece 48 saat içerisinde problem olmadan sizlere sunabiliyoruz.

Üstündeki bağırsağı en kolay nasıl soyarım?

Hafif sıcak su ile sucuğunuzu temas ettirdiğinizde üzerindeki kuruyan bağırsak çözülecek ve tek bir yerden bıçak kesiği atıldığında kolayca soyulacaktır.

Doğal fermente sucuk nedir? Diğer sucuklardan farkı nedir?

Fermente sucuk geleneksel üretim olarak da bilinen olgunlaştırılmış anlamı taşıyan sucuktur. Olgunlaştırma aşaması doğal yollarla olur. Isıl işlem sucuk ise olgunlaştırma aşamasını hızlandırmak için sıcaklık ve nem uygulaması yapılarak üretilen sucuktur. Isıl işlem için ayarlanan sucuklarda kullanılan baharatlar fermente sucukta kullanılan baharatlara göre daha azdır ve  bu lezzetine büyük oranda yansır. Isıl işlem görmüş sucuk yemekte de hiçbir sakınca görmeyebilirsiniz ancak lezzet açısından farkı bariz bir şekilde hissedersiniz.

Sucuklar elimize ulaştıktan sonra bunu uzun süre nasıl muhafaza edebilirim? Saklama koşulları nelerdir

0-4°C arasında (buzdolabında) saklayınız. Sucuğu tüketime başladıktan sonra kalırsa hava geçirmez bir ambalaj kullanmayınız! Bir kâğıt havluya sararak hava akışı sağlanacak şekilde buzdolabında saklamanızı öneririz. Sucuk uzun süre tüketilmeyecekse birkaç parçaya bölünerek buzdolabı poşetlerine konulup derin dondurucuda saklanabilir. Donmuş sucuk ise 0-4°C’de (buzdolabında) çözülmelidir. Çözülmüş sucukları tekrar dondurmayınız.

Yanturalı Vedatbey sucukları diğer sucuklara göre fiyatı neden farklı?

Yanturalı Vedatbey Sucukları 1953’ten beri kalitesinden ve ilk günkü lezzetinden asla ödün vermemesi ile ün kazanmış tarihi bir markadır. Bu kalite ve lezzetin arkasında kesilecek hayvanın seçiminden kesim sürecine, özel formül baharat karışımından bonfile-antrikot gibi değerli etleri ayırmadan kullanılmasına kadar her aşaması kendine has özelliği barındıran bir üretim sürecine sahiptir.  Bu süreçler, fabrikasyon üretime oranla çok daha maliyet ve iş gücü gerektiren aşamalar barındırmasından  dolayı fiyatı piyasaya göre farklı çıkmaktadır.

Pişirme tavsiyeleriniz nelerdir?

Sucuğu doğru şekilde pişirmek lezzete direkt etki ettiğinden çok önemlidir. Uygun büyüklükteki bir tavaya sucuklar mümkün olduğunca eşit kalınlıkta kesilerek dizilir. Daha sonra orta ateşte renkte hafif değişim oluncaya kadar pişirilir ve diğer tarafı çevrilir. Mangalda pişirilecek sucuklar için ise tavsiyemiz parmak kalınlığında ve uzun kesilmelidir. Sucuğun direkt ateşle teması hem sucuğun yapısını bozacağından hem de sağlık açısından tehdit oluşturacağından engellenmelidir.

Sucuğu pişmemiş yemenin zararı var mıdır?

Bir çok müşterimiz ve hatta bizler, sucuğu buzdolabında 1 ay kadar bekleterek iyice sertleşip kuruduğunda ince ince kesip çiğ olarak atıştırmalık halinde tüketmekteyiz. Mideye yada sindirim sistemine herhangi bir zararı yoktur. Doğal fermente sucuğun en büyük özelliği tıpkı füme et yada pastırma gibi ateşsiz pişmiş olmasıdır.

Aldığım ürün tam gramajlı gelir mi?

YANTURALI VEDAT BEY SUCUKLARI olarak geleneksel üretim yapıyoruz. Bu sebepten ürünlerimizin boyut ve gramajlarında bazı sapmalar olabiliyor. Doğallığımızın bir göstergesi olarak gördüğümüz bu sapmalar ürün açıklama kısmında da belirttiğimiz gibi sucuğun cinsine göre farklılık göstermektedir.